Interiér panelového bytu Teplice

Interiér panelového bytu Teplice

Lokalita: ul. Trnovanská, Teplice
Investor: soukromá osoba
Autor: Marek Povolný
Spolupráce: LERROA
Rok: 2022
Status: realizace

Publikace 1: zde
Publikace 2: zde

účast v soutěži Interiér roku 2022

Majitelka bytu si přála zrekonstruovat dětský pokoj pro svého teenagera. Vytvořit prostor odpovídající věku syna a jeho zájmům. Prostor maximálně praktický pro studium, zábavu a odpočinek. V průběhu realizace se rozsah rekonstrukce rozrostl na celý byt o výměře 63m2, který následně prošel úplnou proměnou. V bytě nakonec zůstala zachována pouze podlaha v dětském pokoji a již dříve vyměněná okna a topná tělesa.

Dětský pokoj se nese v duchu ulice a jeho estetiky. Betonové desky, police jako schody a především výrazné graffiti na zdi se stylizovanou nasprayovanou malbou, která dává gesty dost jasně najevo svůj názor.
Zbytek bytu navazuje na tyto výrazové prostředky betonovými stěrkami v koupelně a především stěnou v obývacím pokoji, kde byl odhalen původní železobetonový panel, očištěn a napenetrován. Panel byl na mnoha místech popraskán, čehož se využilo jako drážky pro vedení elektro rozvodů. Následně byly tyto pukliny ošetřeny cementem a tím i zvýrazněny, což vytváří samo o sobě zajímavou abstraktní malbu.

V koupelně se podařilo do malého půdorysu dostat i sprchový kout, který majitelka postrádala. Díky vloženému drátosklu do stěny pod stropem je zde přítomné i denní světlo. Velmi praktická je i odvětrávaná skříň sloužící jako mini prádelna.

V předsíni, která obsahuje hlavní úložné prostory bytu se dosáhlo odlehčení hmot pomocí zrcadel na bočních stranách skříní. Jelikož jsou stěny chodby obloženy stejným deskovým materiálem jako skříně, tím je vše lépe zakomponováno do prostoru a úložné prostory se opticky ztrácejí. Vyniká pak zde grafika černých linek madel, černých hran, věšáků a vypínačů.

Atmosféru bytu definují zejména použité materiály, kterými jsou podlahy ze světle šedého marmolea, bílá výmalba, přiznaný štuk v ložnici, světlé dřevo, šedobéžové či bílé desky na truhlářských konstrukcích, zrcadla, drátosklo a beton. Vše završují černé kontrastní doplňky. Všechny tyto barvy a materiály se spojily v knihovně v obývacím pokoji. Na této knihovně, televizní stěně a zároveň pracovním koutě jsou zámečnické konstrukce laděny barevně od bílé, přes stupně šedi až k černé. Do těchto neutrálních barev je vložena sytě žlutá barva, která se propisuje celým prostorem v podobě doplňků a jemných detailů. Dokonce do této barevnosti byla odladěna i tapisérie na zdi a reliéfní obraz od současných výtvarnic.

Obývací pokoj a kuchyně byly spojeny po vybourání příčky v jeden prostor. Tím se vytvořila dostatečně velká místnost pro setkávání se s rodinou a přáteli. Proto byla také použita dlouhá lavice podél oken, která volně přechází na kuchyň a dále zeď s oknem do koupelny až na kuchyňský ostrůvek. Vše je řešeno v jedné barvě a jednom materiálu – kompaktní desce. Ta je užita i jako parapet s vyfrézovanými odvětrávacími otvory. Záda lavice kryjící radiátory jsou odklápěcí, aby se topná tělesa dala regulovat a zároveň prostor ukrývá zásuvky pro práci s elektronikou na jídelním stole.

Velký důraz byl kladen na výtvarnou stránku návrhu. Tak, aby navržené konstrukce a výrobky tvořily společně grafiku. Tomu napomáhá i spojující černá linka hran a madel v celém bytě.

Proměnou tohoto panelového bytu vznikl vzdušný prostor, který v lecčem předčí i bydlení v moderní novostavbě.